Pochodząca z Ameryki Południowej komosa ryżowa znana jest również pod nazwą quinoa oraz ryż peruwiański. Ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne określano ją kiedyś matką zbóż, a także złotem Inków. Czym jest i jak ją przyrządzać, by w pełni cieszyć się jej właściwościami?

Bezcenna dla zdrowia komosa ryżowa

Komosę, choć nie jest typowym zbożem bardzo często się za nie uważa. Tak naprawdę jest to jednak gatunek rośliny jednorocznej, należącej do uprawianych na świecie od najdawniejszych czasów.

Komosa ryżowa – właściwości:

  • Bogate w skrobię nasiona o szczególnie wysokiej wartości odżywczej
  • Źródło pełnowartościowego białka
  • Źródło zdrowych i cennych dla człowieka kwasów tłuszczowych, witamin i ważnych składników mineralnych.
  • Doskonała baza saponiny – o działaniu przeciwzapalnym, antygrzybicznym i tym samym antyalergicznym
  • Właściwości stymulujące układ odpornościowy i działające przeciwwirusowo
  • Duża zawartość flawonoidów i co za tym idzie funkcje antyoksydacyjne

Mówi się, że ważnymi, potencjalnym efektami spożywania komosy tego typu jest zmniejszenie ryzyka miażdżycy ( zawiera kwasy linolenowe, oleinowe i linolowe) oraz zapobieganie nowotworom. Do jej cech należy także obniżanie poziomu cholesterolu i pozytywny wpływ na cały, ludzki układ krążenia.

Jak gotować komosę? To wyjątkowo proste! Po wypłukaniu wsypujemy ją do garnka i dolewamy wody w stosunku 1:2 (1 szklanka komosy plus 2 szklanki wody), podobnie jak w przypadku gotowania kaszy i ryżu. Po około 12-15 minutach gotowania komosa wchłonie wodę i będzie gotowa do spożycia.