Lazurowe Jezioro to sztuczny zbiornik opadowy o powierzchni 100 ha powstały na terenie nieczynnej już Elektrowni Adamów. Jezioro to zostało stworzone w wyrobisku Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, która działała do lat 70. XX wieku. Obecnie na terenie zbiornika znajduje się osiedle Gajówka, a samo jezioro zyskuje coraz większą popularność wśród turystów, których przyciąga swoimi pięknymi, szmaragdowymi wodami. Kolor ten szczególnie dobrze widać w słoneczne i bezwietrzne dni, kiedy tafla wody jest spokojna.

Mimo swojego uroku, odwiedzając to miejsce należy zachować szczególną ostrożność. W wyrobisku wodnym składowane są popioły i żużle transportowane tu z nieczynnej już Elektrowni Adamów, która została wyłączona w 2018 roku. Wraz z odpadami, do zbiornika trafiły znaczne ilości węglanu wapnia, co w efekcie przyczyniło się do powstania tutejszych silnie zasadowych wód, których pH wynosi około 12. To właśnie temu składnikowi zawdzięcza się charakterystyczny kolor tutejszych wód.

Ze względu na silnie zasadowy charakter wody, kąpiele w jeziorze osadnika Gajówka są surowo zabronione. Kontakt skażonej wody z ludzką skórą może doprowadzić do poważnych oparzeń. Jeśli jednak już zdecydujesz się odwiedzić to miejsce, pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości od brzegu.