Jak rozpoznać wysoko wrażliwe dziecko i co to określenie właściwie oznacza? Dla większości specjalistów już dawno nie jest to „fanaberia”, jak często twierdzą mężczyźni oczekujący do swoich synów, a czasem i córek, bycia „twardym” i radzenia sobie bez nadmiernych emocji. High Need Babies, bo tak się dzisiaj określa wyjątkowo wrażliwe dzieci stanowią dziś nawet do 20% wszystkich i warto wiedzieć, jak ułatwić im życie i jak je zrozumieć. Sprawdzamy!

Wysoko wrażliwe dziecko – rozpoznanie i potrzeby

Po pierwsze, wysoko wrażliwe dziecko charakteryzuje się takimi cechami, jak bystrość i kreatywność przy jednoczesnej, bardzo rozwiniętej empatii. Jest czułe, chociaż bywa wyobcowane i ostrożne w kontaktach, a jego intuicja i „wyczuwanie” ludzi robią naprawdę duże wrażenie. Rodzice najczęściej mogą rozpoznać ten typ potomka po jego drażliwości. Tak, tak! Zbyt duża ilość bodźców otaczająca malucha (dźwięki, światła, głosy, ludzie) – może wywołać w nim drażliwe skłonności, a nawet strach, podenerwowanie.

Potrzeby wysoce wrażliwych dzieci:

  • Spokojna rozmowa, wyciszenie
  • Brak niepotrzebnego eskalowania emocji (krzyki)
  • Łagodne podejście
  • Otoczenie pozbawione nadmiernej ilości bodźców (hałasy, światła, gestykulacja wielu osób na raz)
  • Podtrzymywanie z nim kontaktu wzrokowego, potwierdzanie tego, że się ich słucha
  • Dopytywanie o szczegóły, zainteresowanie

Dzieciom wykazującym cechy dużej wrażliwości powinno się również zapewnić warunki, w których nie będą one krytykowane na oczach innych. One nie lubią się czuć tłamszone, unikają osób, które umniejszają ich problemy, oceniają, moralizują, przerywają.