Joanna Kulig, to nazwisko które zna bodaj każdy w Polsce, a stało się ono także synonimem polskiego sukcesu za oceanem. Jest wielką dumą naszego kina, ale przede wszystkim wielką dumą wszystkich Polaków. Joanna Kulig, polska aktorka teatralna i filmowa zasłynęła bowiem na międzynarodowej scenie, podbijając swym talentem Hollywood.

Urodzona w 1982 roku w Krynicy Zdrój, już jako małe dziecko wiedziała, że chce zostać aktorką. Po ukończeniu Liceum Muzycznego w Nowym Sączu, wyjechała do Krakowa, gdzie podjęła studia na Wydziale Aktorskim PWST. To tam zaczęła swoją aktorską podróż, podczas której miała możliwość zdobywania doświadczenia oraz rozwijania swojego talentu.

Swoją przygodę z aktorstwem filmowym rozpoczęła od ról w polskich serialach. Pierwszą ważną rolą było dla niej wystąpienie w filmie „Mała Moskwa” w reżyserii Waldemara Krzystka. Za tę rolę zdobyła swoją pierwszą nagrodę aktorską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przełomem w jej karierze stał się jednak rok 2018. Film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”, w którym zagrała główną rolę, przyniósł jej nie tylko ogromne uznanie w kraju, ale również za granicą. Właśnie ten film otworzył przed nią drzwi do Hollywood.

Joanna Kulig zagrała u boku takich gwiazd jak Julia Roberts czy Lucas Hedges. Jej występy doceniły najważniejsze instytucje filmowe na świecie. Została nominowana do nagród BAFTA i Europejskiej Akademii Filmowej. Zdobycie Oscara za najlepszą rolę kobiecą to tylko kwestia czasu.

Bardzo ważne w jej karierze, było także zrozumienie, że Hollywood to nie jest tylko aktorstwo. To również bardzo trudne wyzwanie, które polega na ciągłym narażeniu się na presję i krytykę. Joanna Kulig z wielką klasą i godnością radzi sobie z tym wszystkim. Jest silną, niezależną kobietą, której talent wyniesiony został na międzynarodowe wyżyny.

W wielu wywiadach podkreślała, jak bardzo ważna dla niej jest rodzina i jak wiele znaczy dla niej wsparcie najbliższych. Mimo stałego mieszkania w Los Angeles, bardzo często wraca do Polski. Nie ukrywa, że tęskni za swoim krajem i ceni sobie możliwość odwiedzania rodziny i przyjaciół.

Joanna Kulig to dowód na to, że talent, ciężka praca i upór mogą otworzyć przed nami drzwi do największych marzeń. Jest inspiracją dla wielu młodych aktorów i aktorek, pokazując, że skromne początki nie wykluczają wielkiego sukcesu. To polska aktorka, która zasługuje na miano prawdziwego fenomenu i duma naszego kina.